قالی ایرانی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد-فرش 700 شانه

ترنج‌های استفاده شده در قالی‌ها را گاهی حاصل از تقلید فرش بافان از هنر کتاب آرایی می‌دانند چرا که تا قبل از دوره صفوی هیچ نمونه قالی با طرح ترنج و لچک یافت نمی‌شود. ترنج‌ها از تقوش اسلیمی و ختایی تشکیل شده‌اند که اکثراً به شکل دایره و بیضی اند ولی در شکل‌های لوزی و… نیز دیده می‌شوند. گاهی ترنج در فرش را مانند خورشید در آسمان می‌دانند و گاهی نیز از آن به عنوان حوض در میان گلستان یاد می‌کنند. ترنج‌ها دو دسته کلی دارند ۱_ترنج‌های پیوسته ترنج‌هایی که علاوه برقرارگیری در کنار یکدیگر به یکدیگر وصل هستند. ۲_ترنج‌های سراسری تک ترنجی است که اصولاً بخش اعظمی از طرح قالی را تشکیل می‌دهد. لچک‌ها نیز بر دو نوع کلی اند لچک پیوسته اینگونه لچک‌ها طوری ادامه پیدا کرده‌اند که در حاشیه قاب فرش ادامه پیدا می‌کنند و به یکدیگر متصل می‌شوند.

به تعداد گره‌هایی که در هر اینچ مربع از فرش زده می‌شوند، تراکم گره می‌گویند. برای اندازه گرفتن تراکم فرش دستباف، تعداد گره‌ها در یک اینچ مربع از قسمتی از فرش (یک اینچ در تار و یک اینچ در پود) را می‌شمارند و ارقام به دست آمده را در هم ضرب می‌کنند، عدد به دست آمده تراکم گره را مشخص می‌کند. طبیعی است که هرچقدر تراکم گره بیشتر باشد فرش کیفیت مطلوب‌تری دارد. اما کارشناسان هنری در مورد فرش‌های دستباف عشایری میزان تراکم گره را در کیفیت فرش موثر نمی‌دانند.

در فرش های دستبافت به دلیل ریز نقش بودن و ظرافت در بافت آنها این موارد در 7 سانتی متر در نظر گرفته می شوند در حالیکه در فرش ماشینی این موارد در هر متر مربع ارزیابی می شوند. فرش بختیاری به دلیل نقوش زیبا و دوام بالا از محبوبیت بالایی برخوردار است. این استان به دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خاص خود شرایط مناسبی برای بافت فرش و قالی دارد. فرش دستباف یکی از مهم ترین صنایع دستی آین استان محسوب می شود. بافت انواع فرش ها با نقوش بسیار زیبا توسط عشایر و روستاییان بختیاری انجام می شود.

  • لذا هنگام خرید فرش دستباف به این ظرح بیشتر توجه کنید.
  • معروف ترین این آثار عبارتند از مسجد شیخ لطف الله، محرابی کوفی، مسجد کبود، مقبره شیخ صفی، سردر امام زاده محروق، گنبد قابوس، مسجد شاه اصفهان، تخت جمشید، طاق بستان، طاق کسری(ایوان مدائن)، و زیرخاکی.
  • شکار در شرق هنر اشرافی محسوب می شده است و نشان دهنده برتری هوش و قدرت انسان به جهان طبیعت است که بافندگان این موضوع را در اثارشان بازافرینی کرده اند.
  • طرحی است مشتق گرفته از طرح ماهی هراتی که در رئوس لوزی ها به جای گل های نخلی از گل ها مدوری با گلبرگ های بیشتر استفاده شده است.
  • چون قرار در این مقاله اول از همه بگوییم که به چه شکل تابلو فرش ببافید که سریع بتوانید بفروشید و روش و نحوه فروش فرش دستباف را با هم بررسی کنیم.

تولید عمده این نوع فرش سبب شده است تا فرش‌های دستباف در خارج از ایران نیز طرفداران زیادی داشته باشند. سمساری صابری با سال ها سابقه آماده خرید فرش مجله خبری فرش دستباف شما است. شما می توانید با یکی از شماره های موجود در سایت تماس گرفته و فرش خود را با بیشترین قیمت به کارشناسان سمساری صابری بفروشید.

ترکیب فرش ایرانی

به فرشهایی که پرز و چله آن از ابریشم باشد، تمام ابریشم می گویند. قبلا در مورد واژه قالی شرح دادیم و لذا اکنون بیایید قالی را از لحاظ جنس بررسی کنیم. نوعی فرش است که چله آن از پشم می باشد اما پرزهایش تنها از پشم نیست. استفاده از مطالب سایت هنرظریف برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

این نوع از قالی‌ها در مجموعه فرش‌های موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شوند. لوازم دست دوم از لحاظ قیمت نسبت به لوازم خانگی نو بسیار به‌صرفه‌تر است. اما لوازم دست دوم را کجا می‌توان پیدا کرد؟ یا چطور می‌توان لوازم منزل خود را فروخت؟ پاسخ به این سوالات تنها کلمه «سمساری» است. سمساری‌ها مناسب‌ترین محل جهت تبادل کالا محسوب می‌شوند.

آنها این هنر-صنعت را آفریدند، پرورش دادند و به اوج کمال و زیبایی رساندند. گواه این ادعا، فرش «پازیریک» با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال است که سال ۱۹۴۷ در گور دخمه‌های یخ‌زده آلتایی در نزدیکی مرز مغولستان و روسیه از سوی «سرگی رودنکو»، باستان‌شناس سرشناس روسی کشف شد. این فرش بی‌نظیر که تقریبا ۴ متر مربع است، با گره‌های متقارن و نقشمایه‌های ایرانی بافته شده و دهه‌هاست در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ و در شرایط خاص دمایی نگهداری می‌شود تا از پوسیدگی و نابودی محافظت شود.

فرش دستباف شیراز

استفاده این طرح توسط بختیاری های جنوب اصفهان ، چهار محال ، قم ،کرمان و بیرجند رواج دارد. فضاهایی مستطیل شکل و یا دارای قاب هایی پرپیچ و خم هستند که اغلب در قالی های سفارشی با هدف اطلاع رسانی از نام طراح، بافنده و یا سفارش دهنده و تاریخ بافت ، بافته میشوند. گاهی در کتیبه به ستایش زیبایی قالی پرداخته و گاهی ایات قران یا نام خدا ذکر شده است. در بقیه موارد ابیات زیبایی در وصف باغ ها و گل وبلبل و مرتبط با قالی ذکر شده است.

معرفی فرش دستباف تبریز