معرفی ۶ صنایع دستی برتر ایران پرطرفدار ترین صنایع دستی صادراتی ایران-تحلیل بازار

استان گیلان به دلیل پوشش خاکی مناسب، گیاهان و آب و هوایی که دارد از چندین هزار سال پیش تا به حال محل زندگی افراد بسیاری بوده و به همین علت در صنایع دستی شناخته شده‌اند. البته صنایع دستی این منطقه به دلیل اینکه هیچگاه پایتخت سلطنت‌های بزرگی نبوده، تجملی نمی‌باشد و تنها برای مصارف روزانه افراد استفاده می‌شود. فیروزه کوبی هنری است که در آن فیروزه روی سطح ظرف یا زیور آلات قرار داده می‌شود. قطعه مورد نظر می‌تواند از جنس مس، برنج، نقره، ورشویی یا برنز باشد. در فیروزه کوبی قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر روی سطح چسبانده می شود. قلمکارسازی يکی از صنايع دستی پر سابقه ای است که قرنها در اوج شهرت بود و از دوره مغولها در ايران مرسوم شده است.

کپو بافی یکی دیگر از انواع صنایع دستی ایران بوده که در خطه خوزستان و جنوب کشور انجام می‌شود. نحوه کار این بافت با استفاده از برگ خرما و نی‌های مرداب است. کپوی دزفول دارای نشان ثبت ملی بوده و در حال حاضر در فهرست ثبت جهانی نیز قرار گرفته است. گلیم‌ها یکی از انوع فرش‌ها بوده که پرفروش ترین صنایع دستی ایران هستند که با استفاده از نخ‌های پنبه‌ای، پشمی و یا ابریشمی بافته می‌شوند.

جعبه کارت و پاسور خاتم با طرح اسلیمی

شکل این جام‌ها به مانند شیپور بوده و در قسمت پایانی قطر کمتری داشته که معمولا با شمایلی از یک حیوان تزئین می‌شده است. تکوک‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شدند و معمولا جنسی از فلز داشتند؛ اما یک نمونه ریتون سفالی در کلاردشت مازندران پیدا شده است که جنسی از سفال دارد و قدمت آن به دوره مادها باز می‌گردد. ساغر این ریتون (جایی که نوشیدنی در آن ریخته می‌شد) از بدن آن جدا نیست و خود مجسمه ساغر، بخشی از این ریتون محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که شما اگر از صنایع دستی در دکوراسیون استفاده کنید تنها دکوراسیون شما سنتی به نظر نمی رسد بلکه بسیار مدرن تر به نظر می رسد. برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از صنایع دستی در دکوراسیون ممکن است باعث به وجود آمدن یک دکوراسیون سنتی و قدیمی می شود. همچنین اینکه صنایع دستی در دکوراسیون میتواند باعث گرم تر نشان دادن محیط و همچنین صمیمی تر نشان دادن آن شود. اکثر طراحان برجسته سعی کردند که با استفاده از هنر و صنایع دستی در دکوراسیون باعث به وجود آمدن طراحی های جدید در دکوراسیون شوند. هستند مکان­ هایی در ایران که فرش را به نام آنجا می ­شناسند مثل کاشان اما می ­توان گفت که به دلیل با ارزش بودن این محصول در حال حاظر در اقسا نقاط کشور می ­توان فرش ­های نفیس و زیبایی پیدا کرد. پس از آن نوارهای خاتم را بر روی محصول مورد نظر که می تواند چوبی، برنجی، مسی و حتی ورق آهنی باشد می چسبانند و در انتها نیز یک لایه پلی استر بر روی کار پاشیده می شود تا هم خاتم جلا پیدا کند و هم عمر آن افزایش یابد.

جعبه چوبی خاتم

ترمه نیز یکی از پارچه‌ها تهیه شده به روش بافندگی دستگاهی پیچیده است که با رشته‌های ابریشمی رنگارنگ و دستگاه ترمه‌بافی انواع صنایع دستی در ایران تولید می‌شود. طرح و نقش آن شامل انواع نقوش بُته و گل و برگ است که در حالت‌های مختلف و رنگ‌های محدود به چشم می‌خورد. پارچه‌ی ترمه که شهرت جهانی دارد، بیشتر در عرض‌های مختلف (نود تا صد و بیست سانتی‌متر) تهیه و تولید آن در شهرهای مشهد، یزد و کاشان رواج دارد. جهت مشاهده انواع صنایع دستی فلزی ایران و کسب اطلاعات جامع در این زمینه به صفحه خرید صنایع دستی فلزی مراجعه کنید.

  • نظیر انواع ظروف خانگی، چاقو، قندشکن، قلم‌تراش، قفل و غیره جزء این گروه می‌باشند.
  • یک اثر ظریف و زیبا که سالهاست با دست خلق شده است ، سلیقه و خلاقیت آن را نشان می دهد .
  • بنابراین اگر به این صنایع دستی علاقه‌مند هستید بعد از بررسی لیست زیر یکی از صنایع مورد نظر خود را خریداری کنید.
  • این آثار ریشه در تمدن ایران دارند و قدمت آن‌ها به دوران ایران باستان می‌رسد.
  • با این حال خرید تجهیزات سنتی می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به افراد بکند.یکی راهای خرید این محصولات خرید اینترنتی میباشد که میتوانید با مراجعه به این سایت خریدتان را انجام دهید.
معرفی ۶ صنایع دستی برتر ایران پرطرفدار ترین صنایع دستی صادراتی ایران-تحلیل بازار

منبت سنگ فیروزه در میان نفیس ترین صنایع دستی ایران قرار دارد. همچنین فیروز کوبی یکی از صنایع دستی بسیار محبوب است که این صنایع دستی ایرانی یکی از سوغاتی‌های ایرانی است که توسط تعداد زیادی از عرضه کنندگان صنایع دستی ایرانی تولید می‌شود. در هنر منبت کاری فیروزه، تکه های کوچک فیروزه را به صورت موزاییکی بر روی سطح فلزات مختلف مانند، برنج، نقره و طلا قرار می دهند تا زیبایی خاصی به آن ها ببخشند.

تولید مصنوعات چرمی و تزیین آن‌ها به روش‌های مختلف از جمله سراجی، سوزاندن، معرق‌کاری، نقاشی و … یک هنرمند در این زمینه باید در کار با چرم مهارت داشته باشد و آن را به صورت محصولات مختلف درآورد. خاتم یکی از صنایع‌دستی ایران است که بیشتر در استان‌های اصفهان و فارس رایج است. در صنایع‌دستی خاتم اشکال هنری با تزئین سطح اشیاء چوبی با قطعات ظریف چوب، استخوان و فلز با نقوش هندسی پیچیده با برش دقیق ساخته می‌شوند.